Hogyan éld túl a hosszú repülőutat
Nem tévedek nagyot, ha azt mondom: mindenki utálja a hosszú repülőutakat. Kényelmetlenül apró ülések, hideg és száraz levegő, zajos szomszédok és repülőalkatrészek, hosszú sorban állás a mosdókhoz, és még sorolhatnám... De nem szeretném elvenni a kedved az utazástól, ezért megosztok veled pár taktikát, hogy minél kényelmesebb repülőutad legyen!
A poszt elsősorban azoknak az utasoknak ajánlott, akik hozzám hasonlóan economy class jegyeket váltanak.
1. Ülés
Igen, ez a legfontosabb, ezért kezdem ezzel. Transcontinentalis és transatlanti járatokon mindig folyosó melletti helyet foglalj! Tudom, az ablak melletti hely az abszolút etalon, mindenki élvezi a felszállást és a leszállást, kattogtatja a fényképezőt és izgatottan várja mikor tűnnek el a felhők, hogy végre szemlélhesse az alatta elterülő tájat. De senki nem tudja elkerülni, hogy a 10 órás út alatt ne kelljen mosdóba menni, és az ablak mellől igen kellemetlen kikászálódni minden alkalommal.
A kisebb gépeken 2 sectio (3-3 ülés) között található a folyosó. Balról (a gép orra fele fordulva), az ablak felől kezdődik a számozás, és a folyosó melletti 2 hely a C és D jelet kapja. Azonban a nagy járatokon a 2 szélső sectio között található egy középső is, amely 3 ill. 4 ülőhelyből áll soronként. A legújabb Airbus A380 járatokon 5 ülőhely található középen.
Egyszerűsítsünk: 3-3-3 ülőhely található mind a 3 sorban. A legjobban akkor jársz, ha D ill. G ülést foglalsz. Ez esetben a középen ülőnek 2 lehetősége is van kimászni, és neked kevesebbet kell felkelned miatta, vagy legalábbis kevesebbszer fog rajtad átmászni a melletted ülő utas. És ami a legfontosabb: te is egyszerűbben jutsz a folyosóra, és onnan a mosdóba.
2. Mozogj!
Ha el szeretnéd kerülni a mini-stroke-ot, lábdagadást, mindenféleképpen kelj fel óránként, vagy 1,5 óránként. A mosdólátogatást kösd össze egy "fedélzeti sétával". Mit értek ez alatt? Sétálj el a gép elejétől a végéig, majd vissza az ülőhelyedre, legalább 2x.
TIPP: éjszakai járatokon, mikor kihalt a gép, hátra szoktam menni, és tornázok egyet (na persze nem az a célom, hogy kemény munkával kalóriákat égessek el, csak jól átmozgatom minden végtagom, hogy elalvás előtt kilazuljanak a bőröndcipeléstől elmacskásodott ízületeim)
A CNN-travel segítségével Airplane yoga-t is végezhetsz, csupán 18 könnyed mozdulatot kell elvégezned az egészséges repülésért :) /ld. hasonló című cikkem/
3. Étkezés
Nem könnyű, de próbáld meg elkerülni a burrito-t, pacalpörköltet és egyéb puffasztó, zsíros, nehéz ételeket a repülés előtt és alatt. Aki hajlamos rá, repülés alatt eléggé felfújódik, és nincs is annál kellemetlenebb, mint az alumínium dobozban ücsörögni 10 órát. Hogy mindezt elkerüld, egyél kis adagokat, egészségesen étkezz, járkálj sokat, és fogyassz kellő mennyiségű folyadékot (felszállás előttig legalább 1 litert és a gépen is próbálj legalább ennyit meginni). Amint a gép nagy része elkezd emészteni az input után, számíthatsz rá, hogy hamarosan lesz output is, és hatalmas sor a mosdók előtt. Ez még egy indok arra, hogy a folyosó melletti ülést válaszd. Elsőként mehetsz a mosdóba az étkezés után. Ezért nagy valószínűséggel nem kell hosszú percekig sorban állni, és tiszta mosdó fogad.
4. Alvás
Ha a packing checklistet betartod, valószínűleg nem hagyod otthon a travel pillow-dat, amivel ezerszer kényelmesebbé teheted az utat. Emellett nem kell olyan kínos pillanatokkal számolnod, mint a szomszédod vállán való ébredés, és olyan esetleges bónuszokkal, mint belőled származó nyáltócsa a pólóján.
Van aki az elalvás előtti alkoholra esküszik, és a gépen is rendel magának pár dl bort, vagy töményet, mintha otthon lenne. Én személy szerint nem ajánlom, ugyanis az alkohol dehidrál és ezt kombinálva a fedélzeti nyomásváltozással, könnyen ájuláshoz vezethet. Ezért inkább egy egyszeri befektetést tanácsolok: alvómaszk és füldugó.
Az alvómaszk segíti a cirkadián ritmusod regulálását és a könnyebb elalvást. A füldugó pedig a zajok nagy részét kiszűri, és csökkenti az agyba érkező információ mennyiségét a hallójárat "szigetelésével", ami a nyugodt alvás egyik előfeltétele. Egyes légitársaságok takaróval és párnával is ellátnak, ezért ennyivel kevesebbet kell magaddal cipelni.
A melatonin nevű gyógyszer az egyik legkevésbé drasztikus altató, ezt is kipróbálhatod de nem ajánlott először bevenni a repülés alatt. Inkább teszteld le otthon, figyeld meg a mellékhatásokat (ez minden gyógyszerre érvényes a repülés előtt).
5. Jet lag
Tipp: Ha átszállással repülsz, mindig úgy foglald a repülőjegyet, hogy az átszállás előtt legyél túl a repülőút nagy részén. Nincs annál demotiválóbb, mint 1-2 órát repülni, csak azért, hogy utána még 12 órát a levegőben tölts. Nem minden esetben lehetséges, de próbálj erre törekedni.
Azokra a járatokra érdemes jegyet venni, amik késő délután, estefele érnek célba. Ha ugyanis korábban érkezel, annál többet kell ébren maradnod, és annál valószínűbb hogy elalszol valamikor a nap folyamán. Ekkor game over. Sokkal könnyebb később ágyba bújni, mint korán kelni, igaz?
A repülőgép személyzete minden esetben segíti a pihentető utazást. Csökkentik a világítást, ha aludni kell, még ha te ezt nem is érzékeled az időeltolódás miatt. Nedves, meleg törlőkendőt szolgálnak fel, amivel felfrissítheted arcodat és nyakadat, és nyugodtabban alszol utána.
Az alábbi pár ötletet nagyon köszönöm a világ legprofibb idegenvezetőjének!
6. Rágó
Ébredés után inkább az utastársak felé kifejezett jóindulat eszköze a rágózás, bár én mindig fogat mosok a gépen (elalvás előtt is és leszállás előtt), ezért nem szoktam rágózni. De jó ha van egy csomag a táskádban ;)
7. Zacskó a cipőnek
Hogy a legösszkomfortosabbá tedd az elalvást a gépen, vedd le a cipődet, mintha csak otthon lennél. Azonban ahogy a cipődet lerakod otthon a szekrényben, vagy az előtérben, itt is érdemes az orrodtól kellő távolságban tartani, vagy legalábbis zacskót húzni rá.
8. Zokni
Mivel hideg van a kabinban, könnyen meg-, illetve felfázhatsz. Húzz zoknit, hogy elkerüld a nyaralás alatti, túl közeli és hosszan tartó ismeretséget az ággyal és papírzsebkendőkkel.
9. Melegítőnadrág
A gépen a legpraktikusabb viselet, ami közel áll a pizsama anyagához, ezért kényelmes benne aludni. Tedd be a kisbőröndödbe, és vedd át, mikor alváshoz készülsz.
Őszintén szólva, én sokszor eleve melegítőnadrágban indulok el (persze nem a susogós, gumisderekú-fajtában, hanem pamutból készült, könnyen állítható derekú "sütievős" gatyában). Legfontosabb a kényelem egy ekkora út alatt, és őszintén szólva nem is értem, hogy képes valaki 15 centis tűsarkúban és szűk miniruhában végigülni egy 10 órás repülőutat. Úgy érzem, erre születni kell.
Ne feledd, végső soron egyszer úgyis véget ér a repülőút ;)