Izland - 1. rész (Blue Lagoon)
Messzire sodort minket az élet, de a barátság nem a földrajzi távolságon és a találkozások gyakoriságán múlik :) Ezt mi is tapasztalhattuk az alatt a 10 mesés nap alatt, míg együtt voltunk.
Izlandra nincs közvetlen járat Budapestről/Bécsből, kivéve az őszi hónapokat, ezért Edinburgh-ban szálltam át, aminek köszönhetően pár órát tölthettem ebben a pompás tengerparti városban, mielőtt továbbindultam volna Keflavíkba (Izland nemzetközi repülőtere).
Gyönyörű tájak felett repültünk el, és az út hangulatát tovább emelte, hogy egy tripla legénybúcsú zajlott a repülőgépen, nőnek öltözött vőlegénnyel, Micimackóval, skót szoknya-sportcipő kombós férfiakkal, és persze minden legénybúcsú elengedhetetlen kellékével: alkohollal. Igen zajos társaság volt, de fél óra elteltével mindenki átvette a buli emelkedett hangulatát és önfeledten nevettünk rajtuk, ahogy privát műsort adtak elő nekünk. Táncoltak, a skót szoknyájukat emelgették és körbeadták a piás üveget, amit illett mindenkinek meghúzni a vőlegény egészségére.
Mellettem egy skót, meleg pár ült, akik már sokadszorra jöttek Izlandra kikapcsolódni és barátaikat meglátogatni. Rólam elég annyit tudnotok e témát illetően, hogy rendkívül liberálisan elfogadom az ízléses határokon belül mozgó meleg párokat. Idegenvezetőim voltak a repülés alatt: tolmácsolták, éppen mi fölött haladunk el, fényképeket készítettek a telefonommal, beavattak skót legénybúcsú szokásokba. Elmondásuk szerint náluk megszokott dolog a baráti társaságot bőröndbe rakni, s több napra külföldre utazni, egyúttal megünnepelni a házasságkötés előtti utolsó szabad napokat a legjobb barátok, férfi rokonok körében. Elég jól hangzik, nem? Én is valami hasonlót képzelek el magamnak :) (drága barátnőim, remélem mindannyian jöttök majd ünnepelni! :) )
Leszállva a keflavíki reptéren, a rutinosabbak már a duty free shop-ok felé vették az irányt, hogy jól bevásároljanak alkoholos italokból, tudniillik az országban rendkívül magas alkohol-árakkal találkozhatunk mióta állami kézbe került az alkohol-árusítás, ezért érdemes a reptéren megvenni, amire szükségünk van. A kisboltokban csak nagyon alacsony alkoholtartalmú italok kaphatók, míg a magasabbakat helyi alkohol-"trafikok"-ban lehet beszerezni.
Az indulás előtti délután itthonról foglaltam le a flybus-t, ami a reptérről elvitt a belvárosba, ahol a barátommal találkoztam. Több izlandi utazási iroda is kínál hasonló szolgáltatást, én azonban az alábbi oldalon foglaltam le az utat:
https://www.re.is/flybus/
Egy út a reptérről 1950 ISK-ba (izlandi koronába kerül), ami kb. 4000 HUF.
Továbbá itt is találhatsz shuttle bus-foglalást:
http://grayline.is
Este 10 óra körül buszoztunk Reykjavík fele a reptérről. A buszon mindenki tátott szájjal nézelődött, ámult az elénk táruló tájon. Zöld, lila, szürke, fekete mesésen váltakozó színkavalkádja, ahol az éppen nyugvó nap utolsó sugarai meg-megcsillantak a hegytetőkön és domboldalakon, vagy a szemkápráztató hullámokban tört meg a part mentén. Izlandon a nyári hónapokban kb. éjfél körül van napnyugta, és hajnali 2-3 körül napfelkelte, ami miatt itt éjszaka is világos van. Azonban a téli hónapokban szürke, ködös, sötét az ország, ilyenkor talán még különlegesebb, kísértetiesebb arcát ismerhetjük meg.
Blue Lagoon:
Izlandi kalandjaim első állomása egy csodálatos, természetes fürdő volt, a Blue Lagoon. A kéknek eddig még soha nem látott gőzölgő árnyalatában mártóztunk meg. Azonban majdnem meghiúsult a régóta áhított pihenés: mivel korlátozott számban kaphatók jegyek, előre kell foglalni, amit mi nem tettünk meg. Legnagyobb szerencsénkre, amint meghallották, hogy izlandiul beszél Viktor (a barátom), azonnal beengedtek minket. Egy egynapos belépő 50 Euro egy felnőtt számára. Rendkívül drága kikapcsolódás, de túlzás nélkül állíthatom, hogy minden pénzt megér egyszer kipróbálni.
A lagúna vize kénben rendkívül gazdag, ezért jellegzetes szag fogadja az idelátogatókat. A tusoláshoz használt meleg víz is hasonló szagú, hiszen az izlandi meleg víz forrása a föld alatt található geotermikus forrás. Éppen ezért, az izlandiak nem fizetnek a meleg vízért, hiszen korlátlan mennyiségben áll rendelkezésükre föld alatt.
A fürdőben több állomáson is fehér iszap-pakolást rétegezhetünk magunkra, mely jótékony hatást fejt ki a bőrre, emellett pedig rendkívül mulatságos látványt nyújt, főleg ha a hajukra is rákenik az amerikai turisták. Mivel igen kevés látogatót engednek be, könnyen találtunk csendes, kis zugot, ahol meghitten tudtunk beszélgetni, és olykor úgy tűnt, mintha csak ketten lennénk az egész lagúnában, és egyetlen, szomorkás társunk a fölénk nehezedő szürke felhőréteg volt.
Ha megéheznétek, próbáljátok ki a Lagúna éttermi részét, bár elég borsos árakkal kell számolni, viszont cserébe páratlan kilátás nyílik a lagúnára és a gőzölgő domboldalakra.
Mindkét reykjavíki utazási iroda kínál programokat a Kék Lagúnába, honlapjaik fent találhatóak.
Izland
Hatalmas ország, kevés lakossal. Azonban a 350.000 lakos 3/4-e az ország nyugati részére koncentrálódik, Reykjavík és környékének lakossága a 250.000 főt közelíti. Centralis régiója gyakorlatilag lakatlan, csak nyáron megközelíthető túraútvonalak szelik át, melyek összekötik az északi és déli, sűrűbben lakott területeket.
A túravezetők nagy része úgy véli, Izlandra elegendő egy hét, hogy a főbb látnivalókat bejárjuk, mivel ezen turista attrakciók majoritása a délvidéken található. Az északi tájak bebarangolására 2 nap elegendő, utazással együtt. Reykjavík-ból indul 2 napos túra északra a grayline iroda szervezésében.
Izland időjárása: bármelyik pillanatban eleredhet az eső, de ez annyira megszokott a helyiek számára, hogy ernyőt nem is visznek magukkal. Esőkabát és hajrá. Ha viszont süt a nap, a 10 fokos, hűvösnek tűnő idő ellenére is bátran napozhatunk (ahogy mi is tettük, bár ez a fenti képen még nem látszik...), mert kellemesen nyalogatnak a napsugarak, és pár óra alatt ropogós barnára lehet sülni. Viszont a sugarak beesési szöge miatt semmiféleképpen ne felejtsük el naptejjel bekenni magunkat.
Izland gazdaságáról ízelítő
A világháborúk alatt az ország igen jelentős vagyonra tett szert, tudniillik ez az apró ország látta el a háborús feleket hallal, hússal, egyéb élelmiszerrel. Jelenleg az északi ország a Föld 10 leggazdagabb országa közt szerepel. Az itt élők stabil anyagi háttérrel rendelkeznek, megélhetésük szilárd alapokon áll. Hajléktalannal nem találkoztam, viszont azt megállapítottam, hogy a tömegközlekedést nem sokan veszik igénybe. Aki teheti, autóval jár mindenhova, így az idő nagy részében egyedül koptattam a járdákat.