NYC
Semmihez sem fogható élmény volt sétálni az ikonikus, filmekben már annyiszor látott utcákon, hallgatni a taxik dudálását, a Times Square forgatagának zaját, és érezni, ahogy megállás nélkül lüktet a város a talpunk alatt.
Az Empire State Building mellett szálltunk meg egy csodás hotelben, Manhattan-ben. A környéken (kb. 5 utcányi távolságban) 3 Victoria's Secret üzlet, Macy's, rengeteg kisbolt, hot-dogos bódé és helyi ABC volt, ezért nehéz volt eldönteni, merre is induljunk el az első gyalogtúránkon ;)
New York City régiói (fent) forrás: Google
NYC-ben igen könnyű tájékozódni: a város nagy tüdeje a Central Park, ahol lovas rendőrökkel, üzletemberekkel, bohókás figurákkal és hajléktalanokkal találkoztunk, bár a hajléktalanokat kezdik kitiltani a park területéről.
Az utcák É-D és K-NY irányban haladnak, rendkívül szabályos elrendeződésben, ezért bátran induljunk el, amerre kedvünk tartja, igen kis esély van eltévedni (persze előtte jegyezzük meg hotelünk pontos lokalizációját). Állítólag páratlan élmény így felfedezni a várost, csak menni, amerre szeretnénk, és minden utcasarkon újabb élmény vár ránk, mikor pedig már azt se tudjuk honnan indultunk, hány jobb kanyart tettünk meg, akkor kezdődik az igazi kaland és a város igazi arca akkor bukkan elő :)
New York-ban mindenki rohan, multitaskingol. Eszik, kávét iszik, közben telefonál és mindeközben rohan a metró aluljárók felé. Hihetetlenül pörög itt az élet. Vannak olyan utcák, ahol a gyalogos járdát két részre osztották: a helyiek, és a bámészkodó turisták külön tempóban haladhatnak, hogy ne zavarják meg az állandó rohanásban levő, menő üzletembereket. Ha turistaként átkerülsz a másik sávba, és feldöntenek, neked kell bocsánatot kérni, míg az öltönyösök hangos, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal illetnek. Miért állsz az útjukba?
Tipikus utcakép a nyüzsgő városban (fent)
NYC-ben nem érdemes autót tartani: nincs parkolóhely, vagy ha mégis akadna 1-2, rendkívül drága a parkolás, ezért taxiba pattanhatunk, gyalogolhatunk, vagy a tömegközlekedést vehetjük igénybe, ha el szeretnénk jutni A-ból B-be. Mi a gyaloglást választottuk minden esetben, ezért a metro-ról és taxiról nem tudok élménybeszámolót írni :)
Indulás a Times Square-re :) (fent)
Empire State Building (fent)
Első szabad délutánunkon a Flatiron Building felé vettük az irányt. Az egész épület alaprajza egy hatalmas vasalóra emlékeztet. Az épületet a chicagoi Daniel Burnham tervezte Beaux-arts stílusban, és 1902 óta járul hozzá a város ikonikus látképéhez. Az épületben jelenleg kiadók, irodák találhatók, és a háromszög csúcsában lévő irodákból páratlan kilátás nyílik az Empire State Building-re. Az üzletemberek nem szeretnek itt dolgozni, tudniillik az építkezéshez használt szigetelőanyagok olykor a mobiltelefon-hálózat működését blokkolják, és így nem tudnak telefonálni irodáikból, ami nagy mértékben megnehezíti az üzleti megbeszéléseket. Szerintem a kilátás és a nyüzsgő forgatag a lábuk alatt kárpótolja őket ezért... :)
A Flatiron Building és környéke (fent)
A szállodánk felé sétálva vettünk igazi new york-i hot dogot egy utcai árustól, és valóban olyan ízletes, mint amilyennek mondják. Érdemes kipróbálni ;)
Második New York-i napunkon busszal jártuk körbe a várost:
Átdöcögtünk Brooklyn-ba, hogy onnan szemléljük Manhattan-t, Van olyan őrült new york-i, aki Manhattan iránti imádatát úgy fejezi ki, hogy átköltözik Brooklyn-ba, hogy mindig láthassa Manhattan skyline-ját. Ha Manhattan-ben élsz, csak azt a kis szegletét látod, ahol a lakásod van. logikus, nem?
Brooklyn Bridge és Manhattan egy része
Az ikonikus híd, amely oly sok Szex és New York jelenet hátterét adta
Háttérben a Ground Zero és az új torony
Háttérben a Szabadság Szobor
Brooklyni kitérőnk után a Ground Zero volt az első, és egyben egyetlen szomorú állomása utunknak. A két összeomlott World Trade Center helyén ma két, mély szökőkút áll, oldalukon pedig a katasztrófában elhunytak nevei olvashatók. Nem egy magyar vonatkozású névvel találkoztunk, ahogy végigsétáltunk a vízesés négy oldalán. A legszomorúbb azonban az a felirat volt, mely egy fiatal nő neve mellett említette: "and her unborn child", azaz a "soha meg nem született gyermeke", mindketten a terrorizmus kegyetlen áldozatai lettek.
Szemtanúk elmondása alapján miután becsapódott a repülőgép a toronyba, egy ideig senki nem tudta mi történik, a pánik úrrá lett, és csak annyit láttak, hogy valamik potyognak ki a meggyulladt és füstölgő épületből. Egy ideig azt hitték, informatikai eszközöket (nyomtató, monitor) dobálnak ki, de ahogy jobban szemügyre vették a tárgyakat, rájöttek, hogy azok EMBEREK, akik kiugrálnak az épületből. Nem tudni, hogy az élni akarás miatt próbálkoztak ezzel, hátha tűzoltó pokrócokra esnek, és túlélik az ugrást, vagy öngyilkosságba menekültek, mert tudták, nem élnék túl az épületet ért támadást.
2001. szeptember 11.-e óta megváltoztak utazási szokásaink, máshogy élünk, máshogy repülünk, ösztönösen félünk minden arab-külsejű társunktól, akik velünk utazik egy gépen, és rendkívül szigorúan ellenőrzik csomagjaink tartalmát a reptereken. Új világ köszöntött ránk ezzel a nappal.
A déli toronyba csapódó járat (forrás: Wikipedia)
Freedom Tower (az új torony) (fent és lent)
Ground Zero (fent)
Szomorú események helyszínén
A mentésben résztvevő elhunyt tűzoltók emlékére (fent)
A Ground zero-nál töltött szomorú fél óra után a Wall Street fele sétáltunk:
New York-ban gyakori a történelmi és modern épületek szemkápráztató szomszédsága
A fenti képen a Trinity church szinte ide nem illőnek tűnik az őt körülvevő felhőkarcolók mellett, de éppen ezért olyan varázslatos a Város
Irány a Wall Street! (fent)
Wall Street és a turisták tömkelege
Azt mondják, ha megfogod a bika heréit, szerencséd lesz ;) ezért olyan fényesek a golyók, mint Júlia mellei Veronában (fent)
New York City water taxi a Hudson folyón
Fenséges vacsoránkat a Hard Rock Café-ban költöttük el. A hamburgerük rendkívül ízletes, jó árban van, pompás a hangulat - Bill Clinton trombitája, gitárok, pengetők, jelmezek, stb. sorakoznak a falon, várva hogy tátott szájjal csodáljuk őket.
Beatles jelmezek és kiegészítők előtt várakoztunk, amíg elkészült az asztalunk. Kint a tér nyüzsgését, leérve az étterembe pedig a villák és kések párbaja által keltett zajban élveztük a berendezést, képeket, hangszereket.
Vacsora után hajóútra indultunk a Hudson-folyón
Éjjeli kivilágításban a Brooklyn Bridge
Naplemente és a Freedom Tower (fent)
Szabadság szobor naplemente után
Grand Central Terminal (fent és lent 3 kép)
Az állomás rendkívül zsúfolt, rohanó new york-iak döntenek fel minden irányból, miközben a mennyezetet bámulod. A mennyezeti festmény 1912-ben készült el, és Paul César Helleu tehetségének állít örök emléket. A csillagos eget és az asztronómiai csillagjegyeket próbálja megörökíteni, azonban pontatlanul. Néhány konstelláció valósághűen szerepel, mint pl. az Orion, de pár csillag meg van fordítva balról jobbra, és ezért nem a valóságot tükrözi. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a mennyezet alapjául középkori festmények szolgáltak, melyek az eget Isten szemszögéből ábrázolták, ahogy kívülről nézi azt. Ami még érdekes, hogy azóta se javították ki ezeket a pontatlanságokat, egyetlen renoválás során sem.
Az alsóbb szinteken, az éttermek hangyabolyra emlékeztető zajától távol, a peronok mentén fiatal, tehetséges zenészek pár centért játszanak hangszerükön, és olykor néhány idősebb, munkanélküli zenész is feltűnik, akik előtt fejet hajt a tömeg, és megtapsolja páratlan tehetségét.