Mahe island
Útinapló, 3. rész
Elore is elnezest az ekezetek hianyaert, telefonrol szerkeztettem a blogomat :)
Praslin-on utolso reggel csodas napsutes fogadott minket reggel, ezert meg nehezebb volt a bucsu a hoteltol. Egyebkent szerencses idoszakban foglaltuk le a szallasunkat, ugyanis az egyeduli vendegek voltunk 5 napig. Mintha sajat villank lett volna, medencevel, kerteszek hadaval, kozvetlenul az oceanparton. Minden reggel hazhoz hoztak a reggelit, friss gyumolcsokkel, gabonapelyhekkel... ah, nagyon fog hianyozni az itt toltott ido.
Meg nehezebbe tette a bucsut a tudat, hogy gyotrelmes egy oras hajout var rank. Hiaba kenyeztettem a gyomromat mindeenfele finomsagokkal az elmult ket hetben, meg mindig eleg rossz a kapcsolatom vele - foleg a hajoutakon. Viszont jo hir, hogy nemcsak hajoval lehet atjutni Praslin-rol Mahe-ra! 190 Euro-ert fejenkent retur jegyet valthat, aki nem birja a tengeri utakat - peldaul en, ha kovetkezonek jovok ;) osszesen 15 perces ut, kenyelem, es a tengeren valo himbalozas hianya nekem elegendo indok, hogy a legi kozlekedest valasszam!
A szallasunkra Damien hozott el minket, akit szemelyesen is ajanlok 'sofornek'. Nagyszeru fiatal ferfi, aki a soforkodes mellett golfjatekos karrierrol almodik. A Seychelles-i rangsorban a 3. legjobb jatekos, ezert hamarosan nemzetkozi jatekokok is szerepelni fog. Egyelore nem ad autogramot, azt mondta, meg gyakorolnia kell :))
A Kempinski Hotel Seychelles Resort a kikototol 40 perc autoztra van. Mahe egy privat reszeben helyezkedik el, ide behajtani is csak engedellyel rendelkezok tudnak. Privat strandja, sajat ettermei vannak. Ha ki akarunk mozdulni bevasarolni, vagy etteremben vacsorazni, a recepcion taxik tucatja varja a turistakat. De autot is lehet berelni napi 45 Euro-ert. A szalloda remek elhelyezkedese paratlan. Abszolut biztonsagos obolben fekszik a strandja, es mivel hatalmas birtokon terul el, a vendegek elegge szetszortan vannak elszallasolva, ezert zsufoltsag sehol nem jellemzo.
Egyebkent, hogy teljesen oszinte legyek, a szalloda pocsek. Utalom azt a kamu mosolyt, amivel a recepcion vartak minket. Ahogy kiszalltunk az autobol, friss, hideg uditovel, es torlokendovel vartak minket, hazalmas mumosoly kisereteben. A recepcion rogton elkertek a bankkartyamat, hogy zaroljanak rajta egy bizonyos osszeget, amely fedezi az ebedek, vacsorak arat, "csak a biztonsag kedveert", ahogy Sylvia, a recepcios mondta. A szobak mind a hotel kertjere neznek, amely egyben az oceanpartot is jelenti. 16 fokra lehutott szoba vart minket, es nem csak a homerseklet volt alacsony, de a szoba berendezese se a tropusi melegsegrol arulkodott. Ket szoval tudnam leirni a Kempinski-t: baratsagtalan luxus. A luxust persze muszaj hasznalnom, mert megiscsak a vilag egyik legjobb szallodalanca, de szivesen megfosztanam oket ettol a titulustol. Este lementunk vacsorazni a Cafe Lazare nevu etterembe, mely a medence mellett talalhato hangulatos beulos hely. Minden este egy-egy ndmzet teadicionalis eteleit keszitik el. Amikor mi beultunk, eppen Arab-este volt, igy kicsit felve, de megkostoltunk minden szines kis trutymot, amit a svedasztalon talaltunk. Alig ettunk par falatot, mert soha nem lehet tudni, melyik keleti fuszer kesziti ki a mi kenyes, europai hasunkat. Ennek ellenere 90.000 (!!!!) Ft-os cehet dugtak az orrunk ala. Abszolut rablas a pocsek vacsoraert. Tobbet nem is vacsoraztunk az etteremben. Rendeltunk asvanyvizet, mielott tajekozodtunk volna az arakrol. A pincer nagy ravaszan megkerdezte, hogy az Evian viz megfelel-e nekunk. Gondolkodas nelkul bolintottunk, hiszen Europaban ez igen elterjedt asvanyviz marka, elfogadhato aron. A masik lehetoseg a San Pellegrino nevu olasz viz lett volna, amely itt a szigeteken okyan draga, hogy a luxus luxusat jelkepezi, ezert dontottunk az elozo opcio mellett. Aztan lecsekkoltuk az itallapot, es a 0,75 l-es Evian viz 4.200 Ft-ba kerult. Utobbi 2.100 Ft-ba, ami szinten draga, ami viszont a legmegdobbentobb, hogy a csapvizert is 1.000 Ft-ot szamolnak fel. Az a tipikus eset allt elo, mikor a markaert fizetsz ennyit. Ertsd ugy: mivel egy Kempinski hotelben laksz, meg kell fizetned ezt a nevet, akkor is, ha ami a nev mogott van, az egy nagy rakas szar. Mar bocsanat, de tenyleg nem tudom mashogy leirni a hotelt. Olyan szintu penzehsegrol arulkodik a szallodaban minden, amitol en undorodok. Egy manikur 23.000 Ft, pedikur kb. 25.000 Ft. Arany reszelovel formaljak itt a kormoket? Vagy megis miert kerul ennyibe? Hihetetlen.
Visszaerve a vacsorarol a szobankba, mar megagyaztak nekunk, a mamuszt odakeszitettek az agy labahoz, haloingeinket a parnankra teritettek, es egy fel literes Kempinski vizet tettek ejjeliszekrenyeinkre. Kivancsi vagyok, ezert mennyi penzt szamolnak fel... Persze, joleso erzes ez a kiszolgalas, meg ennyi penzert ez a minimum, de hanyingerem van attol, ahogy nyomjak magukat a penzert. Egyik este kitettuk a 'Ne zavarjanak!' tablat, mire becsusztattak egy papirt, hogy nem tudtak ezt az esti vizes akciot elkovetni, mert kiraktuk ezt a papirt, es surgosen beszeljunk a Recepcioval, hogy ez tobbet ne fordulhasson elo. Az ember este nyugalomra vagyna, ehelyett lecseszik, meg telefonalgasson a recepciora, mert nem tudtak ot 2 uveg vizzel lehuzni. Csak engem haborit ez fel ennyire?
A reggelivel kapcsolatban is van nemi problemam: szerencsere ez bennevan a szoba araban, igy ezert pluszba nem kell itthagyni egyhavi fizetest. Viszont! En ugy vagyok vele, hogy van ket labam, kiszolgalom magam uditovel, kaveval, elmegyek a gyumolcsos pulthoz almaert, stb. De itt az a szokas, hogy a kavet asztalhoz hozzak, es kiontik a bogrekbe. Narancslevet hoznak, amint a feneked a szekhez er. Mindez rendben is van, tegyek a dolgukat, de a kave melle nem hoznak tejet (amit nem tudsz kulon onteni, mert nincs tej), elviszik a poharad, hogy toltsenek bele narancslevet, aztan soha tobbet nem latod se a piharad, se a narancsleved, es rohangalnod kell poharert, hogy akkor igy magadnak hozz valami gyumolcslevet, ha mar ki van rakva nagy hordokba. Sok aprosag, de felduhiti az embert, hogy a penzeert nem azt kapja, amit elvarna. Itt nem tudsz magadnak rantottat, omlettet szedni, kulon rendelni kell a szakacstol, rendelesi lapot leadni, asztalszammal egyutt, hogy ho helyre hozzak ki, mikor elkeszult. Be se fejezed az evest, mar veszik el toled a tanyert. Mielott elutaztunk, rakeszulve itt mindenfele etikett-szabalyokra, elolvastam par konyvet a helyes kes-villa elhelyezesrol a tanyeron, hogy ne jarjunk igy. Nos, barhogy teszem le, elviszik elolem a tanyerom, pedig szivesen lakmaroznek meg mondjuk a hazi fankjukbol hazi csokival, vagy a sajttalukbol, de ok ezt nem akarjak ugy tunik.
Az egyetlen pozitivum, hogy a minibarbol ingyen ihatsz, de amikor ujratoltik a tartalmat, azert mar fizetned kell.
Miutan ennyi rossz tapasztalatot szereztunk egy nap alatt, orultunk a Victoria-kirandulasunknak Baddy-val, es Damien-nel.
Baddy, mint idegenvezeto funkcionalt a turank soran, es paratlan emlekke varazsolta a fovarosba tett kirandulasunkat. Utunk elso allomasa a kilato volt, ahonnan napos, szaraz idoben latni mind a 20 szigetet, amely az inner islands csoport tagja. Ez azt kelenti, hogy az 50-60 km-re levo Praslin-t, es La Digue korvonalait is felfedezhetjuk a messzi tavolban. Ebbol a pontbol megfigyelheto az a luxussziget is, ahol egy egy haloszobas ingatlan felepitese 2 millio Euroba kerul. Nem is ertem, eddig miert nem kezdtem el epitkezni ide... Valamint az a mesterseges sziget is karnyujtasnyira van, melyen a szegeny seychelles-iek szamara epitenek fel ingatlanokat, hogy 15 evre berbe adjak nekik, majd, ha jol gazdalkodnak ez ido alatt a vagyonukkal, meg is tudnak vasarolni. Itt tennek egy kis kiterot a fizetesekrol, az elet financialis reszerol a szigeteken. Az atlagjovedelem, es a minimalber 250 Euro korul mozog. Ebbol a penzbol ket gyermek felnevelesere van lehetoseg. Draga a tanszer, a ruha, az elelem eloteremtese, nem kell bemutatni a gyerekvallalas penzugyi fekete lyukka torteno atalakulasat. Regebben azonban nem igy volt. Mikor meg nem vezettek be mindenhova az elektromossagot, akar 40 gyerek is szulethetett egy partol. Hogy miert? Mert nem volt mas dolguk a szuloknek :) 5 orakor vacsora, majd besotetedett, es nem volt Facebook, ahol orakig lehetett volna logni csaladalapitas helyett. Persze ekkor az iskola, es a gyermekek oktatasa az egyhaz felelossege volt, ezert konnyebben 'vallaltak' tobb gyereket. Egyebkent ebbol az okbol van minden iskola mellett a mai napig templom.
A helyiek foleg mezogazdasagbol, turizmusbol elnek meg, illetve mostanaban egyre tobb orvos, ugyved van a szigeteken, mind helyi polgarok.
Praslin 10.000 fojere 4 haziorvos jut, ebbol egy Pakisztanbol telepult el, vele ismerkedtem meg La Digue-on korhazi bennfekvesem alatt. Probaltak bemxujtani egy kervenyt meg ket haziorvos alkalmazasat illetoen, de egyelore nincs financialis keret erre. A fovarosban, Victoria-ban talalhato a Seychelles National University, ahol egeszsegugy kivetelevel mindent lehet tanulni. Az orvosi kepzes kukfoldon valosul meg: Szingapur, Kina a ket leggyakoribb celja az orvostanhallgatoknak. Szerencsere egyre tobb orvost kepeznek, igy helyi orvosok latjak el a betegeket.
A fiatal seychellois-kra jellemzo, hogy nem szeretnek dolgozni, csak lazulni, foleg a hetvegeken, ahol 1-2 bolti lopas is becsuszik neha, mikor rumos uvegeket emelnek el a polcokrol. Ez a legnagyobb bunteny, amire a helyiek vetemednek, persze zsebtolvajok is akadnak. Ezert par honapra bortonben toltik a szabadidejuket, ahol fodrasz, legkondicionalt cellak, etel varja oket, es meg dolgozni sem kell. Ezert aki egyszer megtapasztalja a racsok mogotti eletet, a szabadulas utan egy heten belul visszakerul. Azt mondjak, itt a legjobb a borton az egesz vilagon.
A fovaros fele autozva, van egy apro folt a suru lombizatban, ahol kilatas nyilik a sziget legexkluzivabb szallodajara, a Maya Resort-ra. Nem mertuk megkerdezni, mennyibe kerulhet itt egy ejszaka, de a partszakasza nem tunt szepnek messzirol. Ezen a helyen talalhato meg egy kulonleges geanittomb, amit az ut epitese soran direkt nem emeltek ki a helyerol: ez a diszno- szikla. Semmi kulturalis szerepe nincs, de mokas az eget turo varacskos diszno latvanya az utrol figyelve.
A kilato utan a fovaros piacait tekintettuk meg. Olyan mint egy bazar: gyumolcs, capahus, kamu fekete gyongy, kepeslap, kagylo, egyszoval minden kaphato itt. Kepeslapot itt erdemes venni, darabja 8 rupia.
Ahogy kileptunk a koszos piacrol, az elozo esti pocsolyakat kerulgetve, fel se tunt hova lyukadtunk ki. Ahogy felemeltem a fejem, szinte letaglozott a hindu templom szepsege, amelyet elotte meg soha nem lattam. Az a sok szin, disz, faragas, cserepek egyszeruen elvarazsoltak. Sajnos eppen bezart, mire odaertunk, igy belulrol nem tekinthettuk meg. Egyebkent a nyitvatartas: reggel 7-11-ig, majd delutan 5-kor nyit ki ujra. Orakig kepes lettem volba a tuzo napon bamulni ezt a fenseges templomot.
A focaros masik jellegzetesege az aprocska oratorony, mely a Big Ben kicsinyitett masa, es a forgalmas uton szinte eltunik a jarmuvek kozott. De azert mi megtalaltuk ;)
Hazafele jovet a sziget legszebb strandjan alltunk meg, legalabbis sokan azt allizjak ez a legszebb, de en abszolut nem voltam lenyugozve. Hajlektalanok altal agynak hasznalt padok mellett vezet az ut a partra, az etterem eppen zarva van Oktoberig, ezert mosdoba nincs lehetoseg elmenni, es borzalmas fustszag terjeng a levegoben, mely az egyik halarus standjarol lopakodva lepi el a kornyeket. Az ut mellett szebb strandok vannak, en ugy gondolom.
Egyebkent itt kaphato friss kokuszviz, banan, mindenfele sult hal, es gyumolcskulonlegessegek. Szoval emiatt erdemes itt megallni, megcsidalni a hosszu homokos partszakaszt, de kevesbe zsufolt oceanszakaszon szerintem jobb ejtozni.
A Kempinski hotel-hez kozel, meg a fout menten talalhato egy indiai kisbolt, ahol minden kaphato, amire a nyaralas alatt szukseg lehet: fogkrem, dezodor, kulonbozo kekszek, viz, es alkohol is. Mahe-n talalhato a Takamaka rum"gyar", de a parlasztoban ugyanolyan aron lehet venni, mint a boltban. Itt nem keszitenek bort, ezert csak messzirol importalt szoloitallal kenyeztethetjuk izlelobimboinkat. A bevasarolt termekekkel Damien egeszen hazhoz hozott minket, ahol Baddy mindenkitol cuppanos puszik kisereteben vett bucsut, vele ugyanis sajnos tobbet nem talalkozunk, legalabbis ezen utunk soran.
A kovetkezo napot a szallason toltottuk, ahol probaltunk volna napozni, de sajnalatos modon allando felhoreteg takarta el a napot, es ha elo is bujt, rogton hatalmas esocseppek kezdtek el potyogni, ami miatt kisse nehezkes volt a barnulas. Erdekes, hogy tuzo nap mellett milyen gyakran szakad az eso. Ez ilyen seychelles-i sajatossag lenne?
A szalloda vendegei foleg arabok, nemetek, oroszok, akik hol csondes napozotarsaink voltak, hol pedig ordibalasukkal keseritettek meg az itt toltott idot.